Rozstępy są to przebarwienia równolegle, które mają charakter wrzecionowatych pasm pomarszczonej skóry. Najczęściej pojawiają się bezobjawowo i rzadko towarzyszą im świąd czy ból. Powstają na poziomie skóry właściwej jako upośledzenie struktury i funkcji włókien kolagenowych oraz elastynowych. Ich kierunek jest prostopadły do rozciągania skóry, co spowodowane jest przede wszystkim intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, szybkim przybyciem na wadze lub ciążą. Kiedy pojawiają się rozstępy? Jak je usunąć? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kiedy-powstaja-rozstepy-i-jak-je-usunac/
Rozstępy – kiedy powstają?
Rozstępy są powszechnym defektem skórnym, który powstaje zazwyczaj w efekcie uszkodzenia struktury włókien kolagenowych. Podstawowym czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu są predyspozycje genetyczne, ale również rozciąganie skóry w przebiegu ćwiczeń, ciąży, a także podczas gwałtownego przybrania na wadze.
Podstawą rozstępów może być również kondycja skóry. Skóra niewystarczające nawilżona, nie odżywiania i źle ukrwiona może być bardziej podatna na uszkodzenia struktury włókien kolagenowych i w rezultacie powstawania rozstępów.
Usuwanie rozstępów – jakie są najpopularniejsze metody?
Najbardziej znanymi metodami, a jednocześnie najbardziej skutecznymi są zabiegi medycyny estetycznej. Będzie to między innymi laseroterapia. Wykorzystanie lasera w bezpieczny i precyzyjny sposób zawsze zakończone jest sukcesem.
Laser frakcyjny emituje microwiązki światła, który przemykają w głąb skóry i w taki sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Naturalny proces gojenia się przyczynia się do regeneracji skóry.
Podobne efekty działania, ale zapewniający mniejszą bolesność i krótszy proces gojenia się, wykazuje laser CO2. Jest to również laser frakcyjny, który powoduje zagęszczenie skóry i prowadzi do kontrolowania mikrouszkodzeń skóry.
Inną metodą jest usuwanie rozstępów przy pomocy lasera emitującego światła o długości fali 2940 nm. Takie światło przenika w głąb skóry bez naruszenia integralności naskórka i wywołuje efekt termiczny, który skutkuje odbudowę skóry. Zastosowanie głowicy, znosi ból i obrzęk pozabiegowy, a także usuwa gorące pozostałości uszkodzonej tkanki.
Zobacz też: http://myszkowiec.com.pl/blizny-czym-sa-i-jak-powstaja/