Choroba cywilizacyjna, najczęściej dziedziczna, bardzo uciążliwa. Skażone środowisko powoduje, że większość przypadków jej występowania jest w miastach. Stres również jest ważnym czynnikiem wpływającym na przebieg choroby. Co to za choroba?

Chodzi o atopowe zapalenie skóry AZS. Dolegliwość dotyka niemowlęta, dzieci, młodzież i dorosłych. Objawy, które wskazują na tę chorobą to:

– sucha skóra w chorym miejscu
– po zadrapaniu występowanie śladu, w postaci białej pręgi
– odczuwanie silnego swędzenia chorej skóry
– podatność skóry na zakażenia
– rumień występujący na twarzy
– skłonność do zakażeń bakteryjnych

Leczenie atopowego zapalenia skóry AZS

Wizyta u dermatologa jest nieodzowna, gdyż pozwala znacznie łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry. Specjaliści znają szczegółowo chorobę, jej przyczyny, metody leczenia, sposoby na złagodzenie objawów. Warto mieć pod ręką dane kontaktowe, w razie nasilenia objawów.

Wczesne rozpoznanie przyczyny, wyżej wymienionych objawów, pozwala uniknąć poważnych powikłań. Ważne jest, by nie lekceważyć tego schorzenia.

Okazuje się, że wełna, materiały syntetyczne i sztuczne bardzo podrażniają taką skórę. Odpada więc odzież czy pościel z tych surowców. Kosmetyki również są przyczyną nasilania się objawów tej dokuczliwej choroby dermatologicznej. Mydła pozbawiają skórą płaszcza lipidowego i wpływają niekorzystnie na chorego. Skutków ubocznych jest znacznie więcej:

– trudniej jest skupić się w szkole, z powodu uciążliwego świądu
– zauważa się częstsze stany lękowe u takich pacjentów
– notuje się niekorzystne postrzeganie siebie
– czasami jest utrudniona kariera zawodowa
– stwierdzona jest nietolerancja pokarmowa

Leczenia atopowego zapalenia skóry AZS nie wolno zaniedbywać. Od razu bowiem pogarsza się stan pacjenta. Stosując się do zaleceń medycznych ulżymy w tych, jakże uciążliwych objawach dermatologicznych.

Na pomoc przychodzi fachowa pomoc osób, które znają się na najdrobniejszych szczegółach i mogą zminimalizować objawy. Atopowe zapalenie skóry AZS jest wyczerpujące dla psychiki pacjenta i jego najbliższej rodziny. Z zewnątrz nie widać, jak bardzo dana osoba cierpi. Wydaje się, że nic takiego się nie dzieje, gdyż można zamaskować wysypkę i inne zmiany skórne.

Do leczenia stosuje się odpowiednie maści i leki przeciwuczuleniowe. Dobrze, że obecnie medycyna staje na wysokości zadania i coraz więcej może pomóc pacjentom w chorobie i lekarzom w przeprowadzaniu leczenia.

Poza leczeniem, umiejętna pielęgnacja skóry atopowej ma kolosalne znaczenie. Przewiewna, bawełniana odzież, delikatna dla skóry, pomaga unikać podrażnień. Pomocne są dodawane do kąpieli kosmetyki i leki o działaniu natłuszczającym i łagodzącym. Temperatura wody ma być odpowiednia – nie za ciepła, nie za zimna. Po wyjściu z wody delikatne osuszanie i odpowiednia pielęgnacja skóry ma wpływ na samopoczucie.

Korzystnie jest mieć dostęp do danych kontaktowych, jak chociażby: wrosinski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here