Nietypowe akcesorium, jakim jest kołnierz ochronny zakładany na szyję psa, świadczy że zwierzę doznało urazu, przeszło operację lub ma problemy dermatologiczne. Choć na pozór wydaje się być on niewygodnym dodatkiem, ma istotne znaczenie w rekonwalescencji pupila. Dzięki kołnierzowi pies nie może lizać swoich ran, dlatego szybciej się one zagoją, a co za tym idzie szybciej wróci on do dawnej formy. Ważne jest by dobrać odpowiedni rozmiar kołnierza do wielkości zwierzęcia, by ten nie utrudniał mu normalnego funkcjonowania.

W jakim celu stosuje się kołnierz ochronny?

Zadaniem kołnierza jest ochrona ran i blizn pooperacyjnych przed ich zadrapaniem i zlizywaniem przez psa. Aby odczuć ulgę psy mogłyby ostrym językiem lizać swędzące miejsca. W ślinie zwierzęcia występuje mnóstwo bakterii, które mogłyby doprowadzić do nadkażenia rany i słabego jej gojenia. Kołnierz dla psa uniemożliwia wykonywanie ruchów głowy, dlatego zwierzęta nie mogą dosięgnąć językiem ran. Warto zakupić taką ochronę zwłaszcza, gdy pies spędza duża część czasu bez naszego dozoru. Kołnierz powinno się nosić przez ok. 8-10 dni. Można go w tym czasie zdejmować, lecz należy pilnować, by pies nie lizał ran.

Jak dobrać kołnierz?

Przyzwyczajenie się psa do kołnierza może potrwać 2-3 dni, dlatego warto okazać mu cierpliwość. Łatwiej się on przystosuje, jeżeli kołnierz będzie odpowiedniej wielkości i będzie wykonany z lekkiego tworzywa.

Akcesorium na kształt abażuru, który zakładany jest na szyję psa. Jego rozmiar dopasowuje się do wielkości rasy i cech specyficznych zwierzęcia. Ochraniacz powinien sięgać trochę poza koniuszek nosa i nie przesuwać się, dlatego warto wcześniej zmierzyć obwód szyi. Kołnierz dla psa nie powinien także być ani zbyt ciasny, by nie uwierał zwierzęcia, ani zbyt luźny, by nie zsunął się w tracie zabawy z pupilem. Najczęściej są to akcesoria plastikowe i przezroczyste, które są łatwe w czyszczeniu. Długość ochraniacza powinna pozwalać na to, by zwierzę mogło samodzielnie jeść i pić z miski. Kołnierz daje możliwość przypięcia smyczy, dlatego wyprowadzanie pupila na spacer nie będzie problemem.

Sklep Weterynaryjny.pl posiada w swojej ofercie transparentne kołnierze ochronne, które zostały wykonane z miękkiego plastiku. Różne rozmiary od 7,5 do 30 pozwalają na dobranie produktu zarówno dla małych ras (np. pekińczyków), jak i dużych psów (np. labradorów). Kołnierze posiadają prosty mechanizm zamykający, który umożliwia szybkie zakładanie i zdejmowanie ochrony. Produkty te można stosować wielokrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here