Kiedy twoja głowa znajduje się w neutralnej pozycji, patrząc prosto przed siebie, mięśnie szyi utrzymują około 5 kilogramów. Przesuń szyję w dół do kąta 45 stopni, a będziesz wymagać, aby te mięśnie utrzymywały równowartość około 15 funtów. Obciążenie szyi wzrasta, im bardziej szyja jest pochylona do przodu.

Z czasem taka postawa może doprowadzić do rozciągnięcia mięśni górnej części pleców i osłabienia mięśni z przodu ciała. Chroniczne utrzymywanie tej wygiętej do przodu pozycji może w końcu spowodować naprężenie dysków w szyi i kręgosłupie, co może prowadzić do ich pęknięcia, długotrwałego uszkodzenia i bólu nerwów. Taka postawa może również ograniczać zdolność do wykonywania głębokich oddechów.

Jak pisze https://techpolska.pl/ , ból szyi dotyka około 75% ludzi w pewnym momencie ich życia i jest czwartą główną przyczyną niepełnosprawności na świecie, więc ważne jest, aby zająć się nim wcześnie, zanim przejdzie w stan przewlekły.

Jak chronić kręgi?

Prawdopodobnie nie jesteś w stanie zrezygnować z telefonu lub komputera, ale możesz spróbować dostosować swoją postawę podczas korzystania z nich. Oto kilka wskazówek:

  • Ustaw swoje stanowisko pracy przy komputerze tak, aby oczy były równo z ekranem, ramiona rozluźnione, a nadgarstki proste.
  • Podczas korzystania z telefonu trzymaj go tak, aby oczy były równo z ekranem i abyś nie nadwyrężał szyi, patrząc na niego przez cały czas. Przydatny może okazać się uchwyt na telefon lub tablet.
  • Zamiast pochylać całą głowę, aby zobaczyć ekran urządzenia, wystarczy spojrzeć w dół oczami.
  • Rób częste przerwy, aby wstać, rozciągnąć się i pospacerować. Rób rolki na szyi i ramionach, aby zmniejszyć napięcie.
  • Wykonuj regularne ćwiczenia aerobowe, aby utrzymać krążenie krwi.
  • Uczęszczaj na zajęcia jogi, które pomogą utrzymać elastyczność szyi i pleców. Dobre pozycje jogi dla szyi i kręgosłupa to m.in. pies w dół, łuk, kobra i ptasi pies.

Bądź świadomy ryzyka

Plecy to skomplikowana struktura, na którą składają się mięśnie, więzadła, kości, nerwy i dyski. Wraz z coraz częstszym używaniem smartfonów i komputerów w życiu codziennym, łatwo jest nadwyrężyć mięśnie i więzadła szyi i kręgosłupa. Ponieważ nadmierne korzystanie z tej technologii może prowadzić do złej postawy i wielu innych urazów w dół linii, może to być niebezpieczne dla ogólnego stanu zdrowia osoby bez właściwej uwagi. Wiedza na temat ryzyka może w znacznym stopniu uchronić Cię przed tymi niepożądanymi dolegliwościami.  Jeśli interesuje Cię więcej treści o specyfice pracy zza biurka, https://techpolska.pl/ z pewnością będzie pomocny.

Siedzący tryb pracy

W przypadku osób siedzących przy biurku przez 8 godzin dziennie, brak ruchu może mieć negatywny wpływ na kręgosłup i szyję. Istnieje jednak wiele środków, które możesz podjąć, aby upewnić się, że Twoje plecy nie padną ofiarą bólu. Nie krzyżuj nóg. Krzyżowanie nóg ma negatywny wpływ na Twoją postawę, a także na miednicę, dolną część pleców i biodra. Kiedy siedzisz, upewnij się, że Twoje stopy stoją na podłodze, a kostki spoczywają przed kolanami. Ruszaj się. Krótkie spacery są korzystne dla przepływu krwi i postawy, a także dla wydajności pracy. Wstając co jakiś czas, aby rozprostować mięśnie, możesz rozluźnić ich napięcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here