Skóra wrażliwa to taka która jest skłonna do alergii. Zarówno skóra wrażliwa jak i skłonna do alergii potrafi objawiać się uczuciem pieczenia, rumienia, a niekiedy wysypką. Gdy mamy do czynienia ze skórą alergiczną, możemy być narażenieni na różnego rodzaju bardzo przykre uczucia. Może to być pieczenie, reakcja zapalna, a nawet silny świąd. Nasza skóra alergiczna będzie objawiała się takimi objawami w ciągu kilkunastu godzin od kontaktu z alergenem. Pierwszy kontakt pojawia się podczas reakcji alergicznej w organizmie, czyli wewnątrz. Następnie pojawia się reakcja zewnętrzna. Może to być różnego rodzaju preparat, kosmetyk, jedzenie, a nawet lek. Dlatego warto się dobrze zastanowić przed wyborem nowego kosmetyku czy spożyciu egzotycznych potraw.

Skóra atopowa

Skóra atopowa, czyli jeśli po nałożeniu kosmetyku pojawia się pokrzywka albo obrzęk. Reakcja alergiczna może wystąpić na rękach, dekolcie, a nawet brzuch. Należy pamiętać, że takie zmiany nie znikają same. Należy wprowadzić właściwe leki oraz wapno. W tym celu powinniśmy się udać do dermatologa. Cera alergiczna będzie zawsze wrażliwa. Natomiast cera wrażliwa nie musi być alergiczna.

Czego nie lubi cera alergiczna?

Przeważnie lanoliny czy pigmentów, które znajdują się w kosmetykach. Źle wpływają także konserwanty oraz kompozycje zapachowe. Do tego dochodzi stres oraz zanieczyszczenie powietrza. Każdy typ skóry, w tym alergiczna oraz właściwa jest charakterystycznym rodzajem. Nawet zwykłe kosmetyki mogą ją podrażniać. Jak się okazuje także niektóre pokarmy. Jak w takim układzie zadbać o naszą skórę?Powinniśmy używać kosmetyków hipoalergicznych, bezzapachowych,naturalnych. Ich odczyt ph powinien wynosić nie więcej niż 5,5. Najlepiej jest używać jedną linię kosmetyków. Na przykład tonik, płyn miceralny, krem na dzień i na noc. Należy raz w miesiącu złuszczać naszą skórę pelligniem, na przykład enzymatycznym. Idealnie sprawdzi się maseczka kojąca.

Skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa nie jest tylko sucha i odwodniona. To skóra przede wszystkim podrażniona.Dlatego ten typ skóry jest wyjątkowo ciężki do wszelkiej pielęgnacji. Skóra taka jest nie tylko skłonna do alergii. Może się charakteryzować popękanymi naczynkami, zaczerwienieniem. Właśnie taką delikatną skórę podrażniają wszelkie ciężkie kosmetyki, w tym kolorowe czy perfumowane. Kosmetyki do skóry wrażliwej powinny być dodatkowo testowane dermatologicznie. Gdzie takie kupować? Oczywiście w aptece. Jak powinien wyglądać skład tych kosmetyków? Powinny się w nim znajdować witaminy, kiełki, zielona glinka, ekstrakty z nasion słonecznika, lnu, nagietka. Właśnie dzięki temu nasza skóra będzie piękna, nawilżona i przede wszystkim zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.

Warto aby na przykład kremy w swoim składzie zawierały składniki natłuszczające. Dzięki temu nasza cera będzie dodatkowo kompleksowo zabezpieczona. Istotna jest pielęgnacja o każdej porze roku. Zimą, sprawdzą się kosmetyki, które będą chroniły naturalną barierę skóry przed mrozami. Tymczasem latem wybierajmy emolienty, wszelkie kremy z filtrami, najlepiej 50-tką. Należy wystrzegać się wszelkich kosmetyków, które nie tylko podrażniają, ale także specyficznie drażnią naszą cerę. Chociaż większość z nas nie jest w stanie odczytać składu kremów czy też innych kosmetyków, o poradę warto poprosić dermatologiem.

Bardzo charakterystycznym objawem podrażnienia jest wysypka, wypryski, a czasami nawet swędzenie czy pieczenie. Pamiętajmy o jednym, skórę wrażliwą możemy pielęgnować. Czasami ludzie błędnie uważają, że są skazani na nieużywanie różnych maseczek czy peellingów. Nic bardziej mylnego. Dbajmy o naszą skórę każdego dnia. Wybierajmy tylko właściwie kremy, płyny i inne kosmetyki, które będą prawidłowo ją pielęgnować.

Czasami domowe sposoby, w tym maseczki z miodu i ogórków potrafią zdziałać cuda. Wszystko oczywiście w miarę rozsądku. Nie należy robić domowych masek na własną rękę. Chyba, że dostaniemy konkretny przepis od dermatologa czy konkretnego lekarza. Należy jednak pamiętać, że podstawą jest wiedza o skórze alergicznej. Dlatego właśnie należy dużo czytać, sprawdzać nowości o kosmetykach przeznaczonych do skóry wrażliwej, atopowej oraz alergicznej. Bardzo dużo daje także dieta,która jest przeznaczona tylko i wyłącznie do skóry atopowej, wrażliwej oraz alergicznej. Delikatne kremy, kosmetyki na dzień oraz na noc. Niekiedy dermatolodzy polecają do pielęgnacji naturalne kosmetyki dla dzieci. Mydła, kremy, mleczka myjące będą dobre niestety nie dla każdego z nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here