Alkomat to w dwudziestym pierwszym wieku urządzenie, które jest wykorzystywane nie tylko przez funkcjonariuszy policji. Jesteś w stanie bez problemu kupić domowy alkomat – rozwiązanie to może okazać się niezwykle pomocne podczas w wielu codziennych sytuacjach. Z pewnością zadowoli Cię informacja, że nie jest on szczególnie skomplikowany pod względem budowy. Jak działa alkomat? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj poniższy tekst.

Alkomat – podstawowe informacje na temat sposobu działania

Podstawą funkcjonowania właściwie każdego alkomatu jest sensor. Sensor to swego rodzaju czujnik. To właśnie ten komponent odpowiada za sprawdzenie, czy w wydychanym powietrzu znajduje się jeszcze alkohol, a jeśli tak – to jaki jest poziom jego zawartości.

W zależności od typu alkomatu wyróżnia się takie typy sensorów jak:

  • elektrochemiczne (obecnie najbardziej popularne),
  • półprzewodnikowe,
  • spektrofotometryczne.

Każdy z 3 rodzajów sensorów działa w inny sposób, ale ich cel jest jeden: zbadać, czy osoba badana znajduje się pod wpływem alkoholu.

Sensor „przekazuje” informacje do układu elektronicznego, czyli mechanizmu odpowiedzialnego za obliczenie stężenia alkoholu. Układ elektroniczny jest połączony z niewielkim wyświetlaczem, na którym wyświetla się uzyskany wynik.

Kalibracja alkomatu

Alkomat, jak każde urządzenie, zużywa się w trakcie eksploatacji. W przypadku alkomatów trzeba zwracać szczególną uwagę na to, czy urządzenie w prawidłowy sposób mierzy poziom alkoholu w powietrzu – skutki błędnego pomiaru mogą być bowiem opłakane.

Aby temu zaradzić, należy zlecić profesjonalną usługę kalibrowania. Pracownicy serwisowi poddają wówczas sprzęt procedurom testowym (do tego celu używane są m.in. próbki z określonym poziomem alkoholu), a kiedy jest to konieczne – dokonują kalibracji.

Gdzie kupić dobrej jakości alkomat?

Alkomat to urządzenie niewielkie i niepozorne. Pełni ono jednak ważną rolę. Jeśli chcesz mieć pewność, że kiedy siadasz za kółkiem, jesteś zupełnie trzeźwy, koniecznie zaopatrz się w dobrej jakości alkomat. Błąd w tej materii może Cię bardzo wiele kosztować – będą to nie tylko konsekwencje finansowe (mandat), ale także ryzyko zagrożenia zdrowia i życia Twojego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Taki stan rzeczy oznacza, że powinieneś wybrać renomowanego sprzedawcę o długiej historii działalności biznesowej. Wśród takich firm znajduje się między innymi Bean.pl, w którego ofercie znajdują się urządzenia uznanych producentów. Oprócz sprzedaży produktów sklep internetowy Bean zajmuje się także kalibracją używanych urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here