Zachęcanie Polaków do korzystania ze wsparcia prawnika nie tylko w sprawach karnych, to zadanie przyświecające każdej kancelarii prawnej. Nie sposób zresztą nie zgodzić się z tym, że można mówić o sporych sukcesach na tym polu. Kancelarie nadal walczą jednak z mitami na temat zawodów prawniczych. Które z nich są najgroźniejsze?

Mit pierwszy – radca prawny nie pomoże w sprawach karnych

Kancelaria prawna, która zatrudnia zarówno adwokatów, jak i radców prawnych zwykle musi zmagać się z klientami oburzonymi, że doradza się im konsultację z radcą, gdy problem, z jakim przychodzą, odnosi się do Kodeksu karnego. Ten stereotyp nie jest niemożliwy do wyjaśnienia. Przez wiele lat istniały spore różnice w kompetencjach reprezentantów obu zawodów prawniczych i różnice te zdążyły już utrwalić się w świadomości osób zastanawiających się nad skorzystaniem z pomocy prawnej. Warto jednak podkreślić, że po 1 lipca 2015 roku radca prawny, podobnie jak adwokat, może zajmować się sprawami karnymi. Co jeszcze ważniejsze, może nie tylko doradzać w tych sprawach, ale również pełnić funkcję obrońcy. Tu pojawia się tylko jedno ograniczenie – z nowych przepisów wynika, że radca prawny, który jest obrońcą, nie może pozostawać w stosunku pracy.

Mit drugi – kompetencje adwokata są większe

Czy kancelaria prawna zatrudnia zarówno radców prawnych, jak i adwokatów dlatego, że kompetencje tych ostatnich są większe? Okazuje się, że jest to kolejny mit. Co więcej, po raz kolejny mamy do czynienia z fałszywym przekonaniem stanowiącym dowód na nieznajomość zmian, jakie doskonały się w dwóch ostatnich dziesięcioleciach w polskim prawie.Do przełomu doszło w 2007 roku. To właśnie wtedy radcy prawni mogli występować w sprawach rodzinnych, w tym także w sprawach rozwodowych, które zwykle zapewniają kancelarii prawnej największe grono klientów. Po kolejnych ośmiu latach prawo umożliwiło im też pełnienie funkcji obrońcy w sprawach karnych i karno-skarbowych. Niektórzy adwokaci zwracają więc uwagę na to, że dziś położenie ich kolegów po fachu jest lepsze nawet niż ich własne. Radca prawny może być zatrudniony przez firmę w oparciu o umowę o pracę, podczas gdy adwokat nie może korzystać z takiego przywileju, a tym samym – uprawia zawód mniej elastyczny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here