W każdym zakładzie produkcyjnym powinna się znaleźć tokarka uniwersalna do metalu. Jest to urządzenie, które pomaga zautomatyzować pracę i przyspieszyć produkcję. Poza zakładami produkcyjnymi można ją też spotkać w różnych warsztatach.

Zastosowanie tokarek do metalu

W przemyśle metalurgicznym jest to oczywiście podstawowe narzędzie pracy. Wybór tokarek do metalu jest naprawdę bardzo duży, dlatego każdy może znaleźć model dopasowany do jego preferencji. Na uwagę zasługuje fakt, że tokarka uniwersalna do metalu sprawdzi się też dobrze przy obróbce innych, niekoniecznie lżejszych materiałów. Przede wszystkim stosuje się tokarki do obróbki grafitu. Wyposażenie tokarki może być dowolnie spersonalizowane na życzenie klienta. Szeroki zakres gwintów oraz posuwów to cecha charakterystyczna tokarki.

Jak zminimalizować drgania?

Drgania powinny w czasie obróbki być jak najmniejsze. W tym celu można wykorzystać podtrzymkę ruchomą lub stałą, która jest czasami dodawana do zestawu. Przedmiot, który chcemy obrabiać należy umieścić między konikiem i wrzecionem. To co różni tokarki to przede wszystkim średnica otworu wrzeciona. Reszta konstrukcji jest bardzo podobna i praktycznie nie różni się niczym. W trakcie obróbki narzędzie wykonuje ruch posuwowy, natomiast przedmiot porusza się głównym ruchem obrotowym. Przy obróbce innych przedmiotów tokarki uniwersalne sprawdzą się równie dobrze. Dobrej jakości tokarka uniwersalna powinna tak naprawdę być na wyposażeniu każdego zakładu produkcyjnego.

Rodzaje tokarek

Specjaliści wyróżniają tokarki kłowe oraz bezkłowe. Tokarki bezkłowe sprawdzą się dobrze, jeżeli zamierzamy obrabiać elementy, które są w pełni zabudowane. Zyski przedsiębiorstwa zależą głównie od automatyzacji produkcji i poszczególnych procesów. Warte uwagi są także tokarki rewolwerowe do metalu, które zostały wyposażone w specjalną głowicę rewolwerową. Jeżeli zamierzasz obrabiać przedmioty o dużej średnicy to lepiej wybrać tokarki tarczowe, które są niezwykle wytrzymałe. Są to urządzenia, które sprawdzą się nawet w bardzo ciężkich warunkach. Większość firm, które produkują obrabiarki do metalu posiadają w swojej ofercie tokarki uniwersalne. Dzięki nim jest możliwa precyzyjna obróbka metalu oraz innych materiałów. Połączenie ruchu obrotowego i ruchu linowego to inaczej toczenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here