Nowoczesna medycyna nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania. Tak też jest w przypadku endometriozy, która niestety występuje w polskim społeczeństwie coraz częściej. Medycy do dziś spierają się, co stoi za tą skądinąd trudną i wymagającą chorobą. Problem polega na tym, że do końca nie wiadomo.

Środowisko, geny, a może coś innego?

Endometrioza jest chorobą, która – w oparciu o znane modele – rozwija się w dość nieprzewidywany sposób. Uważa się, że stoją za nią czynniki środowiskowe (rosnąca liczba toksyn) i genetyczne. Prawdopodobny jest zwłaszcza ten drugi czynnik, gdyż zaobserwowano, że objawy endometriozy, mogą wystąpić również w kolejnych pokoleniach. Poza tym istnieją pewne predyspozycje do tej choroby, które są najczęściej uwarunkowane wadliwym działaniem układu odpornościowego.

Oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych, również może skutecznie wpłynąć na nieprawidłowe stężenie hormonów. W dalszej perspektywie może ono doprowadzić do powikłań w trakcie cyklu miesiączkowego i – w konsekwencji – do odkładania się komórek endometrium w różnych częściach ciała.

Wsteczna miesiączka – co to takiego?

W przypadku chorób takich jak endometrioza objawy mogą wskazywać na wystąpienie tzw. wstecznej miesiączki. Polega ona niejako na „wstecznym” przemieszczaniu się krwi miesiączkowej przez jajowody, aż do otrzewnej. Często zdarza się, że znajdują się w niej komórki endometrium, które – co ciekawe – posiadają pełną zdolność do przeżycia w organizmie. Ich stopniowe odkładanie się w ciele kobiety, prowadzi do powstania dobrze znanych ognisk endometrium.

Jak przenieść komórki endometrium?

Jeśli objawy menopauzy dotyczą przede wszystkim jamy otrzewnej, to powodem ich wystąpienia mogą być powikłania po zabiegu operacji macicy lub też cięcia cesarskiego. Może się zdarzyć, że komórki endometrium zostaną w ten sposób „sztucznie” przemieszczone do jamy otrzewnej, co oczywiście będzie skutkować ich zagnieżdżeniem i związanymi z nim objawami. Na szczęście tego typu schorzenie można dość łatwo leczyć za pomocą zabiegu laparoskopowego.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Objawy endometriozy są bardzo uciążliwe i z biegiem czasu mogą doprowadzić do powstania wielu różnych i znacznie poważniejszych schorzeń. Dlatego zaleca się, by w odpowiedni sposób zapobiegać tej chorobie, dbając o zdrowy tryb życia. W przypadku chorób takich jak endometrioza objawy nigdy nie mogą być bagatelizowane!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here