Koronawirus w dalszym ciągu pozostaje jednym z najważniejszych tematów na całym świecie. Wzrost liczby zachorowań sprawia, że różnego rodzaju objawy chorobowe, stają się dla wielu osób powodem do niepokoju. Należy jednak pamiętać, że nie będą one każdorazowo oznaczały zachorowania na COVID-19. Sezon jesienny wiąże się bowiem z większą częstotliwością zachorowań na grypę. U części osób mogą pojawiać się również alergie. Czy katar może oznaczać zakażenie wirusem SARS-CoV-2? Jak prawidłowo rozpoznać objawy COVID-19?

Postawienie właściwej diagnozy z sezonie grypowym

Objawy zakażenia SARS-CoV-2 początkowo bardzo przypominają tradycyjną grypę. Chory odczuwa zdecydowanie gorszy nastrój, osłabienie oraz towarzyszą mu bóle głowy i mięśni. W obu przypadkach mamy również do czynienia z występowaniem wysokiej gorączki, kaszlu i bólu gardła. W niektórych sytuacjach mogą pojawiać się także biegunki. Informacji o charakterystycznych objawach poszczególnych chorób, można poszukiwać na specjalistycznych i rzetelnych serwisach internetowych, takich jak Adamed.expert.

Koronawirus nie ogranicza się jednak wyłącznie do atakowania płuc. Może on bowiem przedostawać się do krwi, powodując zaburzenia krzepnięcia, udar mózgu, zapalenie mięśnia sercowego lub zawał. Postawienie właściwej diagnozy mogą ułatwić objawy, które występują u części chorych i wiążą się z utratą węchu oraz smaku – więcej informacji znajdziesz na: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/alergiczny-niezyt-nosa-a-covid-19

Katar i kichanie – związek z COVID-19

Początkowe badania nad wirusem SARS-CoV-2 pozwoliły stwierdzić, że nie powoduje on nieżytu nosa. U niektórych zakażonych może pojawiać się katar, jednak nie można kojarzyć go bezpośrednio z chorobą COVID-19. Nieżyt nosa i kichanie, występuje najczęściej w przypadku alergików, przechodzących infekcję wywołaną przez inny patogen. Jeśli jednak alergik zostanie zainfekowany, wówczas tego typu objawy nie będą wykluczone. To dość niebezpieczne zjawisko, bowiem może znacząco utrudniać właściwą diagnozę.

Alergiczny nieżyt nosa, a SARS-CoV-2

Alergiczny nieżyt nosa dotyczy ogromnej liczby osób. Do charakterystycznych objawów zalicza się w tym przypadku wodnistą wydzielinę z nosa, kichanie oraz świąd nosa. Objawów nie można więc bezpośrednio łączyć z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Jak podaje serwis Adamed.expert, choroby alergiczne nie stanowią również istotnego czynnika ryzyka dla zachorowania lub cięższego przebiegu COVID-19. W tym przypadku należy stosować takie same zasady bezpieczeństwa, które dotyczą osób zdrowych. Chodzi przede wszystkim o zachowanie izolacji społecznej, stosowanie maseczek i właściwej higieny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here