Ból serca, większość osób może się zastanawiać, dlaczego boli serce. Ból pojawia sie w klatce piersiowej. Ta może być przyczyną zawału serca. Ból w okolicy serca może mieć wiele przyczyn. Mowa tuta o narządach jak żebra, mięśnie czy żołądek. Wszystkie dolegliwości powinniśmy skonsultować z lekarzem. Jakie wyróżniamy rodzaje bólu w klatce piersiowej? Najczęściej pojawia się ból w okolicy serca oraz mostka. Nie zawsze jest in objawem chorób serca. Kolejno może się pojawiać ból w okolicy serca, dotyczący pozostałych narządów klatki piersiowej.

Ból w mostku jest spowodowany chorobami przełyku, oskrzeli czy śródpiersia. Występować może ściana klatki piersiowej, czyli ból kostno mięśniowy. Narząd jamy brzusznej, czyli bolesne pieczenie w piersiach. Ból psychogenny, czyli nerwica serca, ból z lewej strony klatki piersiowej. Ból w okolicy mostka odczuwamy w klatce piersiowej. Najczęściej pacjenci mówią o nim ostry, tępy, kłujący, piekący, ściskający. Ból w okolicach serca zależy od czasu jego trwania oraz wszelkich okoliczności. Może pojawiać się podczas wysiłku.
Ból w klatce piersiowej oznaczać może chorobę serca albo zawał

Pomimo wielu dolegliwości ból w klatce piersiowej może, ale nie musi oznaczać choroby serca ani zawału. Wyróżnia się ból dławicowy, który związany jest z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Wynika on z zapotrzebowaniem na tlen do serca. Jego przyczyną może być zwężenie światła tętnić wieńcowych. Ból ten jest odczuwalny przez uczucie ściskania, gniecenia oraz pieczenia w klatce piersiowej. Najczęściej ból ten wyczuwalny w okolicy serca. Ból zawałowy, to ból za mostkiem. Najczęściej o większym nasileniu. Nieustępujący, często towarzyszą mu nudności, wymioty oraz poty i duszność. Bardzo często ma on charakter ostry, kłujący. Może on promieniować do szyi, lewego ramienia oraz barku. Ból w okolicy serca pojawia się nagle i może maksymalnie się nasilać. Występuje w postaci rozdzierającej, przeszywającej. W przypadku bólu serca w zapaleniu serca mięśnia sercowego, towarzyszy mu gorączka i duszność.

Ból serca względem chorób układu sercowego

Bardzo różne choroby mogą powodować ból w klatce piersiowej. Najczęściej zalicza się tuta ból opłucnowy. Powstaje on w wyniku podrażnienia opłucnej ściennej. Ból ten jest ostry i kłujący. Nasila się przy kaszlu. Ból w mostku w zatorowości płucnej pojawia się nagle i przypomina dławicę piersiową. Zwykle towarzyszy mu bardzo szybkie bicie serca, duszność. Natomiast ból w zapaleniu płuc wiąże się z gorączką, kaszlem oraz dreszczami. Ból w zapaleniu tchawicy jest piekący i nasila się przy głębokim oddychaniu.

Bóle w okolicy mostka i serca oraz choroby pokarmowe

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą powodować ból za mostkiem oraz uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Choroba refleksowa przełyku, w tym przypadku ból umiejscowiony za mostkiem promieniuje do gardła. Ból ten nasila się w pozycji leżącej. W chorobie wrzodowej ból występuje w nadbrzuszu. W przypadku bólu w zapaleniu trzustki, występuje ból w nadbrzuszu, lecz występuje również w dolnej części klatki piersiowej. Występują tutaj także wymioty. Ból serca może się okazać poważny także u młodych osób. Może dawać zespół Tietze’a. W tym przypadku występuje zapalenie stawów mostkowo-żebrowych.

Ból mięśniowo-szkieletowy bywa bardzo często przyczyną bólu w okolicy serca. Gdy mamy do czynienia z nerwicą serca, nerwoból ten ma charakter opasujący i kłujący. Nerwica serca występuje u osób przed 40-tym rokiem życia. Jeśli odczuwamy ból w klatce piersiowej, należy się skonsultować z lekarzem. Dokonać odpowiednich badań, rozpoznać chorobę oraz znaleźć właściwe leczenie. Jeśli natomiast pojawia się pieczenie w okolicy serca, nudności, niskie bądź wysokie tętno, należy zadzwonić po pogotowie. Bardzo dużo osób bagatelizuje ten problem. Niestety takie rozwiązanie nie przyniesie nic dobrego.

Większość osób „chodzi” z tym problemem przez długie, długie lata. Czasami okazuje się, że na leczenie jest po prostu a późno. Pozostaje wtedy tylko operacja. Dlatego właśnie warto reagować w porę, udać się do specjalisty, zgłosić swój problem z sercem. Czekanie, w niczym nam nie pomoże. A nawet zaszkodzi naszemu zdrowiu. Żaden pacjent nie powinien leczyć się samodzielnie na własną rękę.Takie czynności zagrożą zdrowiu, a nawet życiu. Nawet najlepszy farmaceuta nie jest nam w stanie dobrać odpowiednich leków. Aby móc przepisać konkretne leki, należy zapoznać się z historią choroby, analizą badań, a przede wszystkim przeprowadzić wywiad z pacjentem. Z tego właśnie względu, w każdej sytuacji, należy pójść do kardiologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here