Zdrowe stawy to nie tylko podstawa dla sportowca. Układ kostny zwykłego człowieka jest narażony na codzienny wysiłek fizyczny. W przypadku sportowców na kontuzje. W każdym przypadku należy pamiętać o właściwej rozgrzewce. Chodzi tutaj o zwykłą i sprawdzoną metodę przygotowania ciała do bardzo ciężkiego wysiłku. W takim przypadku dochodzi do poprawienia ciepłoty ciała, przyśpieszenia akcji serca. Gdy mięśnie się rozgrzewają, stają się lepiej ukrwione. Na początek należy przeprowadzić w sposób właściwy rozgrzewkę, która ma na celu przygotowanie organizmu do kolejnych ćwiczeń. Właśnie wtedy nasz organizm oraz układ nerwowy zostaje pobudzony. Kolejno należy rozruszać nasze stawy, zaczynając od szyi oraz barków. Rozgrzewka ta powinna trwać około 15 minut. Warto stosować suplementy na stawy oraz więzadła. Stosowania suplementów diety może ochronić nasze stawy w trakcie trwania ćwiczeń oraz zawodów.

Jakie preparaty powinniśmy stosować?

Odżywki, w których występują naturalne substancje. Na przykład kwas hialuronowy, białko kolagenowe, wapń. Kwas hialuronowy jest substancją budulcową, ważną dla chrząstki stawowej. Zapewnia on elastyczność oraz wytrzymałość. Białko kolagenowe to podstawowy składnik tkanki łącznej. Wapń odbudowuje i wzmacnia kości. Suplementy diety mają nam pomóc w funkcjonowaniu naszych stawów.

Co jeszcze możemy zrobić dla naszych stawów?

Warto stosować ochraniacze. Dotyczy to nie tylko sportowców. Zwłaszcza jeśli poświęcamy sporo czasu na rozgrzewkę. Stawy warto chronić przed różnymi czynnikami. Ochraniacze są szerokie, wykonane z grubych materiałów, dopasowane do kształtu ciała. Ochraniacze podtrzymują stawy, chronią je przed przeciążeniami oraz poprawiają ich ukrwienie. Warto także stosować glukozaminę. Bierze ona udział w procesie regeneracji chrząstki stawowej. Tak jak w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, wytwarzają się procesy niszczenia oraz odnowy chrząstki stawowej. Proces ten kształtuje się przez różne wyniki. Charakteryzuje się on bólem oraz ograniczeniem ruchomości. Jeśli mówimy o regeneracji chrząstki stawowej, warto podkreślić siarczan glukozaminy. Pobudza on biosyntezę proteoglikanów. Korzystnie wpływa na chrząstkę. Glukozamina jest wytwarzana przez komórki chrząstek z glukozy i glutaminy. Substancja dobrze się wchłania z żołądka i jelit. Siarczan glukozaminy jest preparatem, który łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej. Doskonałym rozwiązaniem będzie ruch, lecz w każdym przypadku inny.

Każdy przypadek jest inny, z tego właśnie powodu powinniśmy przyjmować odpowiednie preparaty wspomagające nasze stawy. Należy podkreślić, że stawy są elementem, które łączą się z naszymi rękami oraz nogami. Wszystkie osoby, które dbają o zdrowy tryb życia, powinniśmy zadbać o ich prawidłową pracę. Dodatkowo stawy pracują przecież nieustannie, cały czas są narażone dla różnego rodzaju wysiłki. Jeśli nasze stawy są w prawidłowym stanie, nie zwracamy na nie uwagi. Dopiero w momencie, kiedy odczuwamy ból lub dyskomfort zaczynamy się interesować naszymi stawami na poważnie. Umawiamy wizytę u lekarza, zaczynamy przyjmować leki wspomagające ich pracę. Lecz o stawy należy dbać w każdym momencie. Nawet jeśli czujemy się dobrze.

Jak więc dbać o stawy w każdym wieku?

Oczywiście numerem jeden jest odżywianie. W swoim menu powinniśmy posiadać takie składniki pokarmowe, które odbudowują naszą chrząstkę oraz maź stawową. W jakim więc pożywaniu znajdziemy odpowiednie składniki? Białko, kolagen, witamina D, przeciwutleniacze, a także kwasy tłuszczowe. Owoce, warzywa, galaretki, różnego rodzaju naturalne soki warzywne oraz owoce. Kwasy omega 3 znajdziemy w rybach świeżych i wędzonych. Przynajmniej dwa razy w tygodniu powinniśmy zadbać aby w naszym jadłospisie pojawiły się produkty z kwasami omega 3. Dodatkowo właściwe nawodnienie, picie wody mineralnej, posłuży prawidłowej pracy naszych stawów. Aby mieć zdrowe stawy, należy spacerować, biegać czy pływać. Siedzenie w domu w niczym nam nie pomoże. Wręcz może zaszkodzić naszym stawom.

Co należy ograniczyć?

Przede wszystkim pokarmy bogate w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Na przykład smalec, słonina czy śmietany, kiełbasy. Jak się okazuje problemy ze stawami dotykają nie tylko osoby starsze, ale także osoby młode, a nawet dzieci. Zwłaszcza ochrona stawów po urazach i kontuzjach jest bardzo ważna. Samo przestrzeganie diety nie wystarczy. Nie powinniśmy się niepotrzebnie forsować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here