Ostatnimi czasy wiele słyszymy o czymś takim jak gluten. Zapewne niejedna osoba zastanawia się co to jest gluten i gdzie on się znajduje. Jest to mieszanka białek roślinnych, występują one w zbożach. Białko to posiada bardzo specyficzne właściwości mianowicie pod wpływem wody pęcznieje. Gluten powstaje na przykład w procesie wyrabiania ciasta kiedy zmieszamy je z wodą. To właśnie on odpowiada za to, że wyroby cukiernicze są pulchne. Dzięki glutenowi mogą one rosnąć. Gluten ma również duży wpływ na konsystencję pieczywa. Pieczywo z glutenem jest znacznie lżejszy. Pieczywo bez glutenu jest ciężkie i masywne. Gluten pszenny ze swoimi właściwościami pozwala piekarza tworzyć idealne kształtów bułki czy też chlebek.
Czym jest gluten?
Pomimo że słowo gluten stało się popularne ostatnio, to jednak wcale nie jest to coś nowego. Warto wiedzieć, że badania nad glutenem zostały rozpoczęte około 50 lat temu. Właśnie wtedy rozpoczęto prace nad tym, aby genetycznie zmodyfikować niektóre zboża. Cały ten system wymyślono po to, aby mąka była lepsza dla piekarzy, dla nich najważniejsze jest to , aby mąka jak najbardziej się kleiła. Wprowadzone zmiany i zbyt duża ilość glutenu w zbożach spowodowały, że spora część ludzi zaczęła chorować na alergię i nietolerancje pokarmów. Oczywiście związane były one z glutenem, a ludzie którzy na nią zachorowali mają problemy z prawidłową pracą jelit.
Spożywając pieczywo mamy nadzieję , że będziemy przyswajać duże ilości błonnika. Jest on nam niezbędny I wspomaga pracę naszych jelit. Niestety modyfikacje prowadzone na Żydach doprowadziły do tego, że gluten w połączeniu z błonnikiem przyczepia się do ścianek jelita. To w prostej linii prowadzi do różnego rodzaju problemów z prawidłową pracą naszych jelit. Nasz organizm nie jest w stanie strawić zbyt dużej ilości glutenu, wobec tego będzie próbował się go pozbyć i da nam oznaki:
- Biegunka
- Zaparcia
- Ból brzucha
- Problemy z florą bakteryjną jelit
- Łuszczenie się skóry
- Problemy z wątrobą
- Dolegliwości stawów
- Kłopoty z systemem nerwowym
- Oraz wielu innych chorób.
Celiakia
Gluten powoli staje się wrogiem dla wielu ludzi i uczciwie trzeba przyznać, że coraz większa grupa społeczeństwa dostrzega , że gluten jest szkodliwy. Wiele osób próbuję z tym walczyć i zmieniać swoje życie. Niestety oprócz tego, że gluten jest szkodliwy to jeszcze wiele osób z jego powodu choruje na celiakię. Jest to nietolerancja przyswajania glutenu. Tutaj niestety główną winą za taką sytuacją ponosimy my sami, ponieważ w dążeniu do bogactwa tak zmodyfikowaliśmy że nam szkodzi. Zapewne wiele osób myśli, że nietolerancja glutenu to całkiem nowa choroba. Muszę was rozczarować jest to dość stary problem. Jednak obecna modyfikacje znacząco go uwidoczniły , bo i glutenu w pożywieniu jest znacznie więcej. Problemy z tolerancją glutenu towarzyszyły ludziom od dawien dawna jak jednak dopiero od jakiegoś czasu potrafimy dokładnie zdefiniować W czym jest problem i dlaczego gluten w dużych ilościach jest szkodliwy. Oprócz tego, że obecnie zmodyfikowano pszenice zwiększając ilość glutenu to dawniej udział pszenicy w pożywieniu był znacznie niższy.
Wpływ glutenu na zdrowie?
Wcześniej omawialiśmy temat czym jest gluten oraz w jaki sposób ten związek powstaje. Opisywałem również chorobę jaką jest celiakia. To jednak nie jedyne schorzenia wywoływane przez ten związek. Powinniśmy wiedzieć, że gluten jest prawdopodobnie odpowiedzialny nawet za 25% wszelkich zdiagnozowanych alergii. Jest to wynikiem tego, że spora grupa ludzi cierpi na nietolerancję glutenu. Zazwyczaj ludzki organizm bardzo szybko daje znać jeżeli spożyje coś na co ma alergię. Przeważnie są to zmiany na skórze a w niektórych krytycznych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego.
To jednak jeszcze nie jest koniec. Kolejnym zbadanym i opisanym problemem związanym ze spożyciem glutenu jest nadwrażliwość. Nie możemy tego schorzenia zakwalifikować do żadnej z opisanych wyżej. Jednak ma ona bardzo nieprzyjemny przebieg, który często jest mylony z objawami Jakie występują w przypadku jelita drażliwego. Nieprawidłowości te obejmują między innymi biegunki, wzdęcia czy też bóle brzucha. Do tego dochodzi również ból stawów i mięśni oraz głowy, huśtawka nastrojów i chroniczne zmęczenie.
Utrudnieniem w diagnozie jest to, że często objawy te są widoczne dopiero po kilku godzinach od spożycia glutenu.
Podsumowanie
Jak widać gluten jest wszędzie i trudno sobie wyobrazić, że uda nam się go całkowicie wyeliminować z naszej diety. Oczywiście możemy próbować i poszukiwać produktów o obniżonych ilościach glutenu, jednak będzie to zadanie trudne. Jeżeli odczuwamy dyskomfort związany z pracą jelit to warto jest zrobić sobie testy czy, aby nie mamy uczulenia na gluten.