Agrowłóknina czy agrotkanina?

0
3554

Dbając o swój ogród, a także o uprawy, wciąż poszukujemy coraz to nowszych rozwiązań, które ułatwią nam wykonywanie wielu czynności, jak na przykład usuwanie chwastów. Doskonałym przykładem będą więc agrowłókniny oraz agrotkaniny, które wykonane są z polipropylenu. Jedni uważają, że lepiej stosować agrowłókninę, inni zaś opowiadają się za agrotkaniną, czym charakteryzują się te materiały i który lepiej stosować?

Agrowłóknina – co to takiego?

Stosowana jest do ściółkowania gleby oraz okrywania roślin, choć to jedne z niewielu zastosowań, do których możemy ją wykorzystać. Dostępna jest w przeróżnych kolorach, a także posiada różne gramatury, czyli ilość wykorzystanego materiału na metr kwadratowy – im jest go więcej, tym jest on trwalszy. Musimy tutaj mieć na uwadze dobór odpowiedniej agrowłókniny do konkretnego celu.

Najbardziej popularne są agrowłókniny w kolorze czarnym, brązowym oraz zielonym – wykorzystuje się je do ściółkowania gleby, by ochronić je przed chwastami, szkodnikami glebowymi oraz wszelkimi chorobami. Co więcej, pozwalają one na utrzymanie wilgoci w glebie, przez co charakteryzują się odpowiednią pulchnością, ponieważ woda jest w stanie przez nią przenikać oraz parować. Te agrowłókniny przyczyniają się również do lepszego rozwoju systemu korzeniowego oraz szybszego wzrostu roślin. Najczęściej wykorzystywana jest do uprawy warzyw, truskawek, iglaków oraz innych krzewów.

Agrowłókninę możemy również wykorzystywać do ściółkowania gleby między roślinami na rabatach, a później posypywać korą. Jeśli chodzi o materiał w kolorze białym wykorzystuje się go do chronienia roślin przed mrozem, wysuszającym wiatrem, gradobiciem czy innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Możemy znaleźć ją w dwóch rodzajach:

  • Na wiosnę, posiada mniejszą gramaturę: 17g/m2, 19g/m2 oraz 23g/m2, stosuje się ją gdy chcemy przyspieszyć plonowanie i chronienie roślin przed wiosennymi przymrozkami, wiatrem oraz utratą wody, agrowłóknina stosowana na wiosnę może przyspieszyć zbiory nawet o 2-3 tygodnie.
  • Na zimę, charakteryzuje się większą gramaturą – 50g/m2, przykrywa rośliny na zimę, chroniąc je przed mrozem, wiatrem oraz utratą wilgoci, tego typu agrowłókniną możemy przykryć warzywa, krzewy, drzewka oraz pnącza.

100-metrowa rolka brązowej agrowłókniny o gramaturze 50g/m2 kosztuje około 90 złotych.

Trochę informacji o agrotkaninie

Agrotkanina to z kolei mata ściółkująca lub szkółkarska, jest to tkanina antychwastowa, którą możemy nabyć także w różnych kolorach: czarną, brązową oraz zieloną i także o różnej gramaturze: 70g/m2, 90g/m2 i 120g/m2.

Agrotkanina jest bardzo mocną tkaniną, dzięki czemu możemy stosować ją w wielu przypadkach, najczęściej spotkamy się z nią przy zakładaniu ogrodów, przy uprawie truskawek, w pokrywaniu skarp, w szkółkach roślin iglastych oraz pod kamienie oraz korę – tutaj najlepiej sprawdza się agrotkanina w kolorze brązowym.

Jest to materiał, który bardzo dobrze przepuszcza wodę oraz składniki mineralne, co jest bardzo ważne dla gleby oraz roślin, a także nie ulega procesowi gnicia. Dzięki określonej strukturze możemy zachować właściwą wilgotność i pulchność gleby, co korzystnie wpływa na zwiększenie naszych plonów nawet, gdy panuje susza. Agrotkanina zapewnia lepsze nagrzewanie się gleby, dzięki czemu system korzeniowy szybciej się rozrasta. Przykładowo: 50-metrowa rolka czarnej agrotkaniny o gramaturze 70g/m2 kosztuje około 90 złotych.

Agrowłóknina czy agrotkanina – na co się zdecydować?

I jeden i drugi materiał posiadają wiele wspólnych cech: składają się z polipropylenu, przepuszczają wodę, korzystnie oddziałują na zwiększenie plonów oraz rozrost systemu korzennego, są chemicznie obojętne dla gleby oraz potrzeb nawożonych roślin i nawozów.

Gdy potrzebujemy osłonić nasze rośliny wybór jest oczywisty – agrowłóknina, jest ona lekka przez co nie obciąża roślin. Jednak gdy chodzi nam o działanie antychwastowe decyzja nie jest już tak oczywista. Jedni decydują się na agrowłókninę, ponieważ jest o wiele tańsza, fachowcy jednak zalecają użycie agrotkaniny – choć droższa, jest o wiele bardziej wytrzymała i posłuży nam dwa razy dłużej niż agrowłóknina, jest też mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Agrowłóknina lepiej nadaje się do użycia na skarpy czy tereny pagórkowate, nie będzie z niej zsypywać się kora czy grys, natomiast agrotkanina świetnie sprawdzi się do obsypania grysem – jest mocna, więc ostre krawędzie grysu będą dla niej nieszkodliwe. Dodatkowo możemy zdecydować się na biały kolor agrotkaniny, która odpowiada kolorowi grysu, przez co będzie wyglądać to bardzo estetycznie.

Jeśli chodzi o lepszą przepuszczalność wody kierujemy się w stronę agrotkaniny, ponieważ agrowłóknina cechuje się wolniejszym parowaniem. W przypadku eliminowania chwastów zdania są podzielone: z jednej strony agrotkanina, ponieważ jest mocniejsza i ma trwalszą strukturę, z drugiej zaś agrowłóknina, ponieważ chwasty ciężej przedzierają się przez ściśle połączone w niej cząstki polipropylenu.

Pamiętajmy, aby zarówno agrotkanina jak i agrowłóknina były odpowiednio przymocowane do podłoża i nie przemieszczały się ani nie podrywały przez wiatr.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułSzkodliwość glutenu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here