Wiele osób bardzo lubi warzywa, które samodzielnie uprawia. O ile w przypadku gdy mamy dom i posiadamy własny kawałek ogródka nie jest to trudne , to gdy mieszkamy w bloku Już może być pewnym problemem. Nie ma powodu jednak , aby się zniechęcać. Nawet jeżeli mam mały balkon, to w niewielkiej donicy możemy wyhodować swojego pomidora jak i inne warzywa na balkonie. Również bez problemu wyrośnie na mięta, bazylia lub inne zioła. Jeżeli posiadamy taras, to już mamy bardzo szerokie pole do popisu. Bez żadnego problemu zmieścimy tutaj wszelkie warzywa i przyprawy o jakich tylko za marzymy. Do tego również możemy uzupełnić je kwiatami. W takiej sytuacji na taką pozycję Zarówno pożyteczna jak i będzie ozdobą naszego domu i tarasu.
Nie zawsze warto sadzić na balkonie
Mimo tego, że własne warzywa na balkonie to świetny pomysł, to jednak nie zawsze warto je sadzić. Kiedy nie warto sadzić warzyw na balkonie? Najprościej odpowiedzieć na to, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy. W takiej sytuacji nasze balkonowe warzywa będą pochłaniała wszelkie zanieczyszczenia z ulicy. Jeżeli jednak nasz balkon znajduje się wewnątrz osiedla, to już bez problemu możemy w takim miejscu urządzać nasz warzywny ogródek.
Zdecydowana większość zarówno warzyw jak i ziół do tego aby rosnąć potrzebuję słońca, jeżeli nasze mieszkanie jest w cieniu, to niestety będziemy musieli zadowolić się ograniczonymi możliwościami warzyw i ziół jakie będziemy mogli zsadzić.
W czym sadzić?
Jeżeli planujemy sadzenie warzyw na naszym balkonie musimy wiedzieć, że właściwie tylko sałata liściasta oraz niektóre zioła mogą być problemu rosnąć w standardowej wielkości w doniczkach lub skrzynkach balkonowych. Pozostałe warzywa potrzebują bardzo dużo różnych składników mineralnych, które są im niezbędne do tego, aby wytworzyć części jadalne. Jeżeli planujemy inne warzywa niż szczypiorek, cebula, sałata, kalarepa i małe zioła to głębokość doniczki musi być z całą pewnością powyżej 30 cm.
Gotując skrzynki do sadzenia, na dół najpierw wysypujemy specjalną warstwą do zrobienia drenażu, dopiero następnie wypełniamy tylko odpowiednią ziemią. Warto już w tym momencie jest wymieszać z ziemię z właściwym nawozem, jeżeli wybierzemy nawóz dobrej jakości to będzie on stopniowo uwalniał substancje odżywcze do naszej gleby.
Co nam urośnie na balkonie?
Kiedy już mamy wszystko naszykowane czas zabierać się za sadzenie. Wiele zależy od tego jaką mamy porę roku. W zależności od niej będziemy mogli wsadzić konkretne warzywa. Na przykład jesienią można zasiać rzodkiewkę. Latem możemy wysadzić ozdobną fasolę szparagową jak tylko pamiętaj o tym, aby zamontować z podpory.
Ogólnie zdecydowaną większość warzyw i ziół możemy swobodnie zacząć wysadzać pod koniec maja. Jest to taka pora roku , że praktycznie mrozy już nie występują. Jeżeli chcemy robić to w sposób profesjonalny to najlepiej jest zaopatrzyć się w silną i zdrową rozsadę warzyw. Będziemy mogli kupić takie rozsady w sklepach ogrodniczych albo na lokalnych targowiskach.
Jeżeli chodzi o warzywa jakie wyrosną nam na balkonie to trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. Bardzo fajnie się sprawdzają różne odmiany pomidorków koktajlowych. Musimy jednak pamiętać, aby obok krzaczka wbić mały palik I przywiązać pomidory do niego.
Jeżeli mamy balkon mocno nasłoneczniony, to jest to Idealne miejsce na postawienie kilku donic w których zasadzimy papryką. W takim miejscu również uda nam się wyhodować ogórki, kabaczka czy też cukinie.
Jeżeli chodzi o rośliny z rodziny kapustnych to najlepiej i najprościej hoduje się kalarepa. Może również udać się Wyhodować takie warzywa jak seler czy pietruszka, jednak to raczej tylko i wyłącznie dla nich zielonych części.
Oczywiście są pewne warzywa, które rosną lepiej lub gorzej jednak najlepiej jest przeprowadzić eksperymenty samodzielnie jak bo na różnych balkonach są różne warunki jak chociażby ilość słońca.
Balkon w ziołach
Oprócz warzyw na balkonie lub tarasie warto jest uprawiać zioła. Tutaj mamy całkiem szeroki wybór , Mogą to być jednoroczne takie jak bazylia lub majeranek ale również wieloletnie Tymianek czy też szałwia.
Ciekawostką jest to, że rozsadzić je możemy z kupionych w markecie przypraw kuchennych w doniczkach. Krew przyniesieniu do domu przesadzamy to do doniczki i dodajemy odpowiedni nawóz granulowany.
Dzieła mają to do siebie ścinek że ich liście rosną w najróżniejszych kolorach. Taka feria barw na balkonie czy też tarasie potrafi stworzyć wspaniałe różnokolorowe kompozycje. Oprócz tego, że będziemy mieli świeże i własne zioła, to będzie jeszcze bardzo ładna ozdoba naszego balkonu. Oprócz strony estetycznej warto pamiętać, że zioła również bardzo ładnie pachną.
Podsumowanie
Jak widać warzywa na balkonie mogą mieć różne role. Z jednej strony mogą być ozdobą a z drugiej źródłem Świeżych i ekologicznych warzyw. Podobnie wygląda sprawa z ziołami. Jeżeli chcemy, aby nasz balkon był zielony i pachnący to zdecydowanie warto jest się zdecydować na taki rodzaj ogrodnictwa.