Wiele osób wytacza ciężkie działa, aby wypowiedzieć wojnę glutenowi. Niestety równie wiele osób nie ma pojęcia co to jest za wojna i dlaczego chce ją prowadzić. Zanim rozpoczniesz krucjatę dokładnie dowiedz się czym jest gluten i jakie ma on działanie i wpływ na nasz organizm. Jesteśmy już tak przyzwyczajeni, do tego, że sami sobie szkodzimy, że dla wielu ludzi informacja o tym, że gluten jest naturalnym produktem może być szokiem. Zapewne większość myśli , że jest to coś wytwarzane przez człowieka. Tymczasem gluten jest mieszaniną białek, które występują w zbożach, stąd zadana na początku pytanie czy orkisz zawiera gluten. Gluten powstaje w momencie gdy chcemy z mąki wyrobić ciasto. To właśnie gluten powoduje, że ciasto ma ciągliwą konsystencją. Zresztą jego nazwa wywodzi się od angielskiego słowa klej.
Gluten jako produkt naturalny, może znaleźć się w różnych produktach. Najczęściej można go spotkać, ale wcale to nie znaczy że tam będzie na 100%.
- wyroby garmażeryjne, mielone mięso, parówki, pasztety, wędliny;
- słodycze: nadziewana czekolada, cukierki, niektóre desery;
- nabiał: śmietany, jogurty, serki;
- piwo;
- leki.
Jeżeli jesteśmy uczuleni na gluten i chcemy sprawdzić, czy dany produkt go zawiera, możliwe jest wykonanie prostego testu w warunkach domowych , który nam wskaże czy zawarta jest w tym produkcie skrobia.
Co to jest orkisz?
Orkisz to rodzaj pszenicy, który w Europie był już uprawiany w starożytności. W związku z tym, że ta odmiana zboża daje niewiele ziarna, to w XX wieku stracił na popularności. Zaletą tego jest to, że orkisz dzięki temu nigdy nie został poddany modyfikacjom genetycznym. Wobec tego co to jest orkisz?
To że orkisz został uznany za nieopłacalny w produkcji spowodowało, że praktycznie całkowicie zniknął z rynku. W jego miejsce trafiła bardziej wydajna pszenica. Obecnie jednak orkisz ze względu na brak modyfikacji genetycznych powraca do łask. Jest on w kręgu zainteresowań wszystkich osób chcących odżywiać się ekologiczną i zdrową żywnością.
Dzięki temu, że przez te wszystkie lata jego produkcja była nieopłacalna to dzisiaj jest wolny od modyfikacji, a co za tym idzie zdrowym i pożądanym produktem. Warto zauważyć, że produkty z mąki orkiszowej są trzy a nawet cztery razy droższe od produktów z mąki pszennej. Pomimo wyższych cen to jednak świadomość ludzi powoduje, że orkisz cieszy się coraz większą popularnością.
Czy orkisz ma gluten?
Pomimo, że orkisz nie był poddawany modyfikacjom genetycznym, to jednak sam w sobie jak większość zbóż posiada gluten. Jeżeli ktoś ma problemy ze schorzeniami jak celiakia lub nietolerancja na glutenu to niestety orkisz nie jest dla niego. Wiele osób sądzi, że orkisz nie posiada glutenu, to jednak nieprawda. Gluten z orkiszu jest lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Co powoduje, że część osób po spożyciu takiego glutenu nie ma żadnych niemiłych reakcji.
Czy są zboża bez glutenu
Na początku pisałem, że gluten jest niezdrowy i występuje praktycznie w każdym zbożu. O ile na krótką metę można wytrzymać bez węglowodanów, o tyle dłużej takie odżywianie nie ma sensu. Dlatego też musimy znaleźć sposób na przyjmowanie tych węglowodanów. Warto jest poszukać takich zbóż, które są bez glutenu.
Gryka. Jeżeli chodzi o produkty w 100% bez glutenu To przedstawicielem takiego gatunku jest gryka. To zboże nie ma nic wspólnego z pszenicą. Oczywiście mówimy o odmianie, która nie została zmodyfikowana genetycznie i wzbogacona sztucznie w gluten. Dużą zaletą gryki jest to, że posiada bardzo duże ilości błonnika. 100 g tego zboża zaspokaja jedną czwartą zapotrzebowanie na błonnik w czasie doby.
Zarówno kasza gryczana jaki mąka gryczana oprócz tego, że są bogatym źródłem przeciwutleniacze to również posiadają w swoim składzie liczne i dobre dla nas aminokwasy. Niektóre z tych przeciwutleniaczy mają zbawienne działanie na naszą cerę.
Podsumowanie
Jak widać nie jest prosto znaleźć zboża, które będą pozbawione glutenu. Wynika to oczywiście z faktu, że zboże to było modyfikowane genetycznie w celu zyskania jak najlepszych wartości odżywczych i właściwości do produkcji. Obecnie nie jest w nikogo interesie, aby proces ten postarać się odwrócić i stąd sytuacja wygląda tak a nie inaczej.
Trzeba przyznać, że dla osób, które mają problemy z tolerancją glutenu w dzisiejszych czasach może być ciężko. Właściwie trudno jest znaleźć pożywienie, aby nie było mniejszej lub większej ilości.
Oczywiście możemy próbować wyeliminować z naszej diety wszelkie zboża, jest to jednak zadanie bardzo trudne, żeby nie powiedzieć że niemożliwe. Każdy kto robił sobie kiedyś dietę, doskonale wie jak trudno jest znaleźć odpowiednie zamienniki produktów aby ograniczyć ilość tłuszczu w spożywanych przez nas potrawach.