Czy dzieci i nastolatki mogą nosić soczewki kontaktowe? Przez wiele lat pokutował mit, że jest to dla nich szkodliwe. Jednak współcześnie produkowane soczewki, np. marki Acuvue, są tak delikatne i w pełni przepuszczalne, że nie ma większego problemu, aby nosili je również najmłodsi. Jest to głównie kwestia ich psychicznej gotowości do większej odpowiedzialności za właściwą pielęgnację i zachowanie higieny noszenia soczewek. Jakie jeszcze mogą być plusy używania soczewek kontaktowych do korygowania wad wzroku u dzieci?

Zalety używania soczewek kontaktowych przez dzieci i nastolatki

Soczewki kontaktowe zapewniając zdecydowanie większy komfort niż okulary, dzięki możliwości pełnego pola widzenia. Dziecko bez trudu dostrzega więc przedmioty wokół siebie kątem oka, bez konieczności odwracania głowy lub górnej części tułowia. To także dużo lepsze rozwiązanie w przypadku dzieci, które w naturalny sposób w okresie dojrzewania potrzebują bardzo dużo ruchu. Gry zespołowe, pływanie czy sztuki walki – wszystkie te aktywności najmłodsi mogą wykonywać w soczewkach. Soczewka kontaktowa jest tak miękka i delikatna, że pozostanie na miejscu, niezależnie od gwałtowności ruchu. Rodzice mogą natomiast odetchnąć z ulgą, pozbywając się strachu o uszkodzenie okularów korekcyjnych w trakcie zajęć czy, przede wszystkim obaw, o pokaleczenie twarzy dziecka po ich stłuczeniu.

Okres dojrzewania to także czas, kiedy szczególnie istotne jest dla dziecka postrzeganie go przez otoczenie i własna wysoka samoocena. Na szczęście obecnie zupełnie inaczej postrzega się noszenie okularów korekcyjnych, które mają tak efektowne wzory i kolory, że mogą być ciekawym dodatkiem do stylizacji wybieranym przez młodych ludzi. Jednak większość rodziców potwierdza, że używanie soczewek kontaktowych, nawet sporadycznie, wpływa pozytywnie na wzrost pewności siebie u ich dzieci.

Jedną z zalet, jakie posiadają soczewki kontaktowe współcześnie, jest także ich przystępna cena. Dostępne w formie soczewek jednodniowych lub wielokrotnego użytku, soczewki mogą być stosowane każdego dnia lub okazjonalnie, w sytuacjach, które tego wymagają. Dowiedz się więcej o soczewkach na: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach

Jak dzieci powinny dbać o soczewki kontaktowe?

Jedyną kwestią, na którą warto uczulić najmłodszych, zakładających swoje pierwsze soczewki kontaktowe, jest zachowanie odpowiedniej higieny przy ich noszeniu. Niezbędne jest więc staranne mycie rąk przed założeniem i zdejmowaniem soczewek, przechowywanie szkieł wielokrotnego użytku w zalecanych przez producenta warunkach, a także nieprzekraczanie terminu ich przydatności. Tylko wtedy będziemy mieli gwarancję zdrowia dziecka, a zarazem jego komfortu w codziennych sytuacjach wymagających noszenia soczewek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here